• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
SVA logo

Sør-Varanger Avis

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Næringsliv
    • Politikk
    • Rettsvesen
    • Rundturen
    • Samferdsel
  • Kultur
  • Sport
  • Meninger
    • Leserinnlegg
    • Kommentar
    • Leder
    • Minneord
  • Magasin
  • E-avis
Logg inn
  • Tips oss
  • Bestill abonnement
  • Min side
  • Glemt passord
  • Kontakt oss
  • Kundesenter
  • Redaksjonelle tjenester
Nyheter
4 minutter lesetid

24 med covid 19-smitte – ikke krav om koronasertifikat

VOKSER: - Antall koronasmittede personer har økt fra 22 til 24 det siste døgnet, opplyste kommuneoverlege Espen Kvammen Rafaelsen og kommunedirektør Nina Bordi Øvergaard fredag ettermiddag. Foto: Gunnar Sætra
Gunnar Sætra
ANSVARLIG REDAKTØR - 916 11 414
Publisert: 12 november, 2021 15:55
Oppdatert: 12 november, 2021 15:56

Fredag formiddag hadde 24 personer i Sør-Varanger testa positivt for covid-19. Foreløpig blir det ikke innført koronasertifikat i kommunen.

På en pressekonferanse fredag ettermiddag opplyste kommuneoverlege Espen Kvammen Rafaelsen at 20 av smittetilfellene har tilknytning til smitteutbruddet i Bugøynes.

Artikkelen fortsetter under annonsen

– I tillegg er det tre tilfeller i Pasvik og ett i Kirkenes, fortalte Rafaelsen.

Kommunen har foreløpig ikke funnet den opprinnelige smittekilden for utbruddet i Bugøynes eller de andre stedene.

– Vi har ei formeining om hvordan koronautbruddet starta, men en vi er ikke heilt sikre ennå. Vi ser også at det er en forbindelse mellom smitten i Bugøynes og i Pasvik, sa Rafaelsen.

Smitten i Bugøynes er først og fremst knytta til omsorgssenteret i bygda, mens smitten i Pasvik er tilknytta skolen og barnehagen.

Mer enn 100 er testa

Kommunen har gjennomført omfattend testing i Bugøynes. Der mer enn 100 av de omtrent 150 innbyggerne testa. Noen har blitt testa fordi de har tilknytning til omsorgssenteret som beboere, ansatte eller familiemedlemmer. I tillegg har flere personer avlagt prøve mens det var en midlertidig teststasjon i bygda.

Ikke koronasertifikat – foreløpig

Regjeringa har åpna for at kommunene kan innføre bruk av koronasertifikat, men det er foreløpig ikke aktuelt i Sør-Varanger. Kommunen har satt i gang kartlegging av uvaksinert helsepersonell, og det kan bli snakk om å omplassere ansatte eller gi pålegg om regelmessig testing.

– Vi er godt i gang med vaksinering av tredje dose for alle over 65, og vi er beredt om det åpnes for at alle over 18 skal ha en tredje dose, sa kommunedirektør Nina Bordi Øvergaard på pressekonferansen.

Det er ikke vedtatt noen inngripende tiltak overfor befolkninga, men kriseledelsen er satt i arbeid igjen. Det er mest for å håndtere personellsituasjon som oppstår som følge av smitteutbruddene i kommunen.

– Vi mangler spesielt leger, sykepleiere og helsefagarbeidere, og det medfører at et smitteutbrudd er enda mer krevende for helsetjenestene, sa kommunedirektøren.

AVSLUTTET: Arbeidet ved den midlertidige teststasjonen i Bugøynes opphørte klokka 18:00 torsdag ettermiddag.

Testing, testing, testing

Kommunen satser mye på at folk tar ansvar og følger smittevernrådene.

– De nasjonale myndighetene vil at samfunnet skal fungere mest mulig normalt. Målet er å «flate ut kurven», det vil si å holde smitten lavest mulig for å skjerme helsevesenet, både det kommunale og sykehusene. Derfor gjennomfører vi omfattende testing. For dem som avlegger positiv koronatest, blir det også gjennomført kommunale testing av husstandsmedlemmer. Andre må selv ta kontakt med teststasjonene eller gjennomføre hjemmestester, sier kommuneoverlege Rafaelsen.

Den midlertidige teststasjonen i Bugøynes er lagt ned. Teststasjonen i Kaisvingen i Kirkenes holder åpent fra 09:00 til 20:00 på hverdager, mellom 09:00 og 16:00 på lørdager og fra 11:00 til 18:00 på søndager. Teststasjonen på Storskog er åpen fra 09:00 til 15:00. Foreløpig er det ikke aktuelt å opprette teststasjon ved den norsk-finske grenseovergangen i Neiden.

Tips SVA

E-post: redaksjon@sva.no
Nyhetstips: 909 90 700 (hele døgnet)
Gå til tips-siden

Kontakt oss

Telefon: 78 97 07 00
Adresse: Pasvikveien 1B, 9900 Kirkenes
Redaksjonen: redaksjon@sva.no // Se alle ansatte

Følg oss


Redaktør

Ansvarlig redaktør:
Gunnar Sætra

Kundeservice: Bestill abonnement // Omadressering // Reklamasjon eller klager // Om informasjonskapsler
Annonsér i Sør-Varanger: Bedriftsannonser
Logg inn på: eAvis

Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.

SVA © 2022 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no