Høyre kom for litt siden med at de hadde løsninger på hvordan en kunne løse samferdselsutfordringene i Finnmark
Jeg håper høyre får regjeringa til å hjelpe til med følgende momenter.

– Underfinansierte oppgaver som fylket har fått fra staten, underfinansierte sammenslåingskostnader og endringer i inntektssystemet har bidratt til at fylket har en utfordrende økonomisk situasjon. Dette er det regjeringen, med Høyre i spissen, som er ansvarlig for.
– Når regjeringen sulteforer fylkeskommunene, skyver de også ansvaret for upopulære kutt over på fylkespolitikerne. Med den økonomiske situasjonen vi ser i Troms og Finnmark i dag var man nødt til å gjøre kutt, og disse ville uansett vært upopulære. Hvis Høyre i fylkestinget har lyst til å forhindre at dette skjer, må de jobbe opp mot sine egne folk i regjeringskontorene heller enn å angripe den politiske ledelsen i fylkeskommunen.
I Senterpartiets alternative statsbudsjett for 2021 foreslo vi å øke midlene til fylkeskommunene med 2,6 mrd. kroner, herunder en rammeøkning på 1,6 mrd. kroner. Disse midlene skulle blant annet bidra til å styrke fergetilbudet, hurtigbåttilbudet og redusere etterslepet på fylkesvegene. For mer informasjon om hvor mye ekstra vi foreslo å gi Finnmark og Troms, se hhv. s. 203 og s. 232.
Håper på snarlige konkrete tiltak for å bedre fylkeskommunens økonomi fra regjeringspartiet og samtidig følge opp de lovnader Finnmark og Troms fikk da de ble tvangssammenslått.