• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
SVA logo

Sør-Varanger Avis

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Næringsliv
    • Politikk
    • Rettsvesen
    • Rundturen
    • Samferdsel
  • Kultur
  • Sport
  • Meninger
    • Leserinnlegg
    • Kommentar
    • Leder
    • Minneord
  • Magasin
  • E-avis
Logg inn
  • Tips oss
  • Bestill abonnement
  • Min side
  • Glemt passord
  • Kontakt oss
  • Kundesenter
  • Redaksjonelle tjenester
Rundturen
2 minutter lesetid

Deutsche Bank stanser finansiering av oljeutvinning i Arktis

NTB
Norsk Telegrambyrå
Publisert: 28 juli, 2020 10:42
Oppdatert: 28 juli, 2020 10:42
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Finansgiganten Deutsche Bank vil stanse samarbeid med kullselskaper og kutte all finansiering av oljeboring i Arktis.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Det var toppsjefen i Tysklands største bank, Christian Sewing, som varslet endringene i bankens utlånsvirksomhet mandag.

Banken vil også straks stanse all deltakelse i oljesandprosjekter. I land med knappe vannressurser vil banken trekke seg ut av olje- og gassprosjekter som bruker utvinningsmetoden som kalles fracking, hydraulisk utvinning ved hjelp av vann under høyt trykk.

Innen 2025 vil banken stanse finansiering av selskaper som får over halve omsetningen fra kullgruver, ifølge Reuters.

Deutsche Bank kunngjorde tidligere i år nye bærekraftmål og utstedte sine første «grønne» verdipapirer.

Miljø- og menneskerettighetsorganisasjonen Urgewald sier at kunngjøringen mandag er et skritt i riktig retning, men at endringen er for liten og kommer for sent. Gruppen mener at mange av bankens rivaler er kommet mye lenger i sin omlegging til bærekraftig bankdrift.

Tips SVA

E-post: redaksjon@sva.no
Nyhetstips: 909 90 700 (hele døgnet)
Gå til tips-siden

Kontakt oss

Telefon: 78 97 07 00
Adresse: Pasvikveien 1B, 9900 Kirkenes
Redaksjonen: redaksjon@sva.no // Se alle ansatte

Følg oss


Redaktør

Ansvarlig redaktør:
Gunnar Sætra

Kundeservice: Bestill abonnement // Omadressering // Reklamasjon eller klager // Om informasjonskapsler
Annonsér i Sør-Varanger: Bedriftsannonser
Logg inn på: eAvis

Sør-Varanger Avis arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Sør-Varanger Avis har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til.

SVA © 2022 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no